Plnohodnotný sexuální život nemusí být pouze výsadou mladých lidí. Nikde není dáno, že se sexuálním hrátkám nemohou věnovat také padesátiletí nebo šedesátiletí lidé. Každý chce prožít plnohodnotný život a k němu patří i sexualita. Lidé se nemusí řídit kultem mládí, vyznávat ideály krásy, aby si mohli dosytnosti užít milostných radovánek. Na prožívání své sexuality má nárok každý, i lidé v zralém a pokročilém věku.

Komunikujte
Nebojte se svému partnerovi svěřit, co vás vzrušuje a jaké sexuální praktiky by se vám líbily. Není snad nic smutnějšího, než když si lidé, kteří sdílí desítky let společnou ložnici, nic ze svých sexuálních představ neprozradí. Výsledek může vypadat například takto: zatímco manželka by ve skutečnosti preferovala ostřejší sex, její manžel jí celé roky šeptá do ucha sladké něžnosti, protože je přesvědčený, že to tak chce. Ona však tajně sní o muži, který se jí beze slova zmocní, bude živočišný, v posteli se neptá, ale oznamuje. Možná by si to tak přáli oba, jenomže si to nikdy neřekli.

Efekt takového jednání je jasný: nuda a sexuální stereotyp bez vášně, protože každý z partnerů míří v posteli do jiného terče. Intimní komunikace je proto velice důležitá, její síla pramení i z jisté exkluzivity a otevřenosti, která přeje kvalitnímu sexu mnohem více než zbytečný stud nebo obava se partnera zeptat, co se mu během milostných hrátek doopravdy líbí.

K dobrému sexu samozřejmě patří také nadsázka, smysl pro humor, vzájemná provokace a škádlení. To vše dokáže prohlubovat intimní svazek. Ne nadarmo se pak říká, že sex je do značné míry indikátorem spokojenosti obou partnerů ve vztahu. Jinými slovy, když to klape v posteli, klape během vaření, mytí nádobí, věšení záclon a dalších povinností, které nepatří ani z jednoho z nich partnerů k TOP 10 vykonávaných domácích prací.

Dostatek času
Řada padesátníků, ale i starších lidí říká, že si svoji sexualitu začínají užívat teprve v tomto věku. Děti již nepotřebují takovou péči, protože již stejně vylétly z hnízda, partneři na sebe mají více času, mohou spolu cestovat a objevovat věci, na které dříve neměli čas. I toto přeje rozvoji jejich sexuality a kvalitního milostného života.

Ve zralém věku sice přichází vzrušení pomaleji, ale to neznamená, že je méně intenzivní. Sex není nutné ani nijak zvlášť plánovat nebo jej „lámat přes koleno“. Je rovněž zbytečné v partnerovi vyvolávat nucené očekávání, že po romantické večeři musí nutně následovat nějaké milostné hrátky. Ani lidé ve starším věku by se neměli ochuzovat o spontánnost a překvapení, které narušují jejich milostný stereotyp a prospívají vzájemné lásce. Dobrý sex přijde přesně v ten okamžik, kdy přijít má. Stačí k tomu jen dopomoci.

Znovu objevte kouzlo líbání
Partneři, kteří vedle sebe žijí dlouho nebo jsou ve fázi, kdy již vyprchala romantická poblouzněnost, mají tendenci se přestat líbat. Zbytečně se tak ochuzují o jeden z největších erotických stimulů.

Správná stimulace a vyhovující pozice
Není zapotřebí se stylizovat do namáhavých pozic a technik. Využijte peřiny a polštáře tak, aby bylo milování pohodlné.

Sport
Chcete-li být sexuálně aktivní, musíte být v dobré fyzické kondici. Je dobré si udržovat fyzičku procházkou, plaváním nebo jakýmkoli cvičením. Cvičení nabíjí energií, budete se lépe cítit i lépe vypadat.