Lidskou sexualitu je samozřejmě možné prožívat, aniž by došlo k přímému sexuálnímu styku, například proto, že partnera trápí nedostatečná erekce, nebo z jiného důvodu. Nabízí se například orální sex nebo manuální dráždění. S takovými praktikami však mnoho mužů dlouhou dobou nevystačí. Pevná a bezchybně fungující erekce je důležitá pro jejich zdravé sexuální sebevědomí i přirozenou mužskou sebejistotu.

V okamžiku, kdy erekce není dostatečně kvalitní, řada mužů ztrácí pevnou půdu pod nohama. To se začne odrážet na jejich snížené duševní pohodě, která se následně projeví i v běžném partnerském soužití. Muži, kteří si nejsou jisti sami sebou a dokonce se u nich objevuje slabá nebo vůbec žádná erekce, mají tendence se do sebe uzavírat, připadají si bez sex-appealu a mohou se u nich projevovat návaly podrážděnosti, změny nálad nebo nechuť komunikovat s partnerkou. Oba partneři se tak dostávají do začarovaného kruhu. Místo skutečného problému, řeší problém zástupný a ještě si to navíc neřeknou.

Nedostatečná erekce proto může mít v jistém smyslu vliv i na sebevědomí ženy. Pokud vidí, že partnerova erekce není tak silná, jak by si přála, může si tento fakt vyložit po svém. Na řadu přijdou různé fantazie, kdy žena začíná pochybovat o své sexuální atraktivitě. Myslí si, že mužova slabá erekce je způsobena tím, že už pro něj není jako žena přitažlivá. Bojí se, že nekvalitní erekce a nedostatek zájmu o sex souvisí s nevěrou muže. Toto všechno může vést až k odcizení páru.